Platforma MSI – Prezentacja

MSI

Tym razem patronem akcji jest firma wszystkim znana, czyli MSI-Polska, jeszcze nie zdradzę dokładnie co będziemy podkręcać, jeszcze musimy dogadać wszystkie szczegóły, jednakże nie powinno być problemu z Vmodami i innymi cudactwami. Miejsce powinno znaleźć się dla kilku kultowych graficzek oraz paru nowszych modeli.

Sprzęt tym razem dostarczyli (w kolejności alfabetycznej):

FRACTAL DESIGN

INTEL

MSI Polska

Wilk Elektronik – Goodram PRO 2000 CL7 3×2 GB i wiele innych…

Serce platformy:

Głównym narządem platformy nie może być płyta inna niż topowy model MSI – XPOWER BIG BANG

w skrócie o płycie:

Jest to jedna z płyt „nowszej” generacji (czyli wyprodukowana pod procesory i7 Gulftown), przystosowana jest do wysokich taktowań procesora, dzięki zastosowaniu potężnej sekcji zasilania. Płyta wielokrotnie udowodniła swoją siłę pobijając coraz to nowsze rekordy. Jednakże, ma swoje bolączki. Aktualnie są dwie rewizje płyt: 1.0 (ES, nie trafiła do produkcji), 1.1 (retailowa). Różnice między płytami są kosmetyczne, w wersji sklepowej zwiększono maksymalne obciążenie sekcji zasilania przy ekstremalnym overclockingu, aczkolwiek do płyty inżynieryjnej 1.0 jest prosty vmod, który naprawia ten problem. Oczywiście hardmody są użyteczne jedynie w przypadku genialnych Gulfów, robiących taktowania grubo ponad 6.4 GHz, a takich wiele nie jest. Dysponuję obiema płytami, jednakże, uznałem, że retailowy egzemplarz lepiej się nada, raz, że nóweczka nie skatowana, druga sprawa, że na wersjach inżynieryjnych poginęło mi parę Gulfów, statystycznie więcej niż na innych płytach, dlatego wolę od ESa trzymać się z daleka

Płyta ma parę wad – przede wszystkim pomimo aż 6 slotów PCIE nie jesteśmy w stanie podłączyć 4- GPU z potami (czyli 4 kart zajmujących 2 śledzie PCI), tutaj konkurencja lepiej to rozwiązała. Dodatkowo napięcia (głównie CPU) ustawione w biosie i pokazywane przez BIOS/CPU-Z czy inny soft zupełnie odbiegają od wartości z miernika! Różnice są na tyle kolosalne, że uśmiercają procesory. Ustawiając 1.6v w biosie z włączonym loadline calibration pod miernikiem mamy 1.65v w idle i 1.75v w stresie!, ustawiając 1.6v z wyłączonym loadline calibration (czyli z vdroopem) w idle mamy 1.74v a w stresie 1.69v, oczywiście programy pokazują wartość oscylującą między 1.608v – 1.616v… po testach nie dziwię się, że mi tyle procków popadało na tej płycie ten błąd nie jest naprawiony w nowszych biosach, tzn. częściowo na niższych V są w miarę poprawne wartości, ale powyżej 1.75v w biosie na mierniku potrafi podejść pod 2.0v, tutaj też ma wpływ czy mamy niski mnożnik i wysokie BCLK czy odwrotnie. Co więcej, jest to jedna z płyt, która bardzo topornie prowadzi Uncore wraz z taktowaniami pamięci, ale tutaj jest wyjątek od reguły, gdyż na tej płycie też zrobiono najwyższe Uncore swego czasu. Wszystko zależy czy mamy procesor ze słabym kontrolerem pamięci, czy z dobrym. Jeśli mamy padakę – to na innych płytach zdecydowanie wyżej poleci Uncore i pamięci osiągną bez problemu 2000 MHz, na MSI ustabilizowanie 4000 MHz uncore i 2000 MHz pamięci może być zadaniem bez prawa pomyślnego wykonania. Natomiast gdy mamy procesor ze złotym kontrolerem, to na Big Bangu osiągniemy wyższe taktowania Uncore niż na innych płytach, ciekawe czyż nie? W przypadku taktowań UNCORE/MEM bardzo ważne są biosy, pierwsze całkiem nieźle pracowały, późniejsze i retailowe bardzo słabo, ale najnowsze bety już tutaj dużo poprawiają na szczęście. Z moich doświadczeń wynika dodatkowo, że Big Bang też najlepiej współpracuje z martwymi albo z procesorami nadającymi się do dobicia, które odmówiły już overclockingu na innych płytach. Pod LN2 płyta sprawuje się wzorowo, nigdy nie gubi ustawień biosu, nigdy nie jest potrzebny clearmos (a to ogranicza napotkanie Coldbug boot buga), nie ma żadnych elementów wrażliwych na zimno, dlatego można na niej benchować cały dzień i płyta nie przemarznie. Ogólnie płyta ma super potencjał, jednakże przydałoby się lekko ją dopracować i biosami i lekko poprawić layout. Gdyby wyszedł Big Bang rev. 2.0 myślę, że to mogłaby być najlepsza płyta wszechczasów.


Mózg platformy:

Procesor, oczywiście wybór padł na i7 Gulftowna 980X, lecz tym razem w wersji inżynieryjnej, gdyż wszystkie retaile są martwe…

Najlepszy ma CB na – 115*C, CBB na – 83*C, inne nie nadają się do niczego kompletnie Do GPU testów wystarczy temperatury od -80*C (Vantage), w przypadku 03 od 95*C, na CPU testy muszę utrzymywać 110*C na szczęście na Patch Pocie jest to super łatwe zadanie.

Chłodzenie:

Jak zwykle LN2, wykorzystane poty:

na CPU – Patchpot by Duniek (bardzo dobry pot do kontroli CB, do większości zastosowań nada się lepiej od F1 EE, chyba, że trafimy procka bez Coldbuga)
na GPU – Slimpoty by Duniek

Biosy:

Testowałem na dwóch biosach, wersji oficjalnej 1.3 oraz beta 1.4B10 aka 1.4A

Na wersji beta procesor poleciał o 100 MHz więcej w Vantage CPU TESTS i udało się ustabilizować go na UNCORE 4000 MHz (na oficjalnym było odpowiednio 100 MHz mniej na CPU i 1000 MHz mniej na UNCORE).

Wyniki:

platforma:

i7 980X ES B1
MSI Xpower Big Bang rev. 1.1
MSI HD5870 Lightening
WD 1TB Black series
Goodram PRO 2000 CL7 2×2 GB
Fractal Design Newton R2 1000W

Wynik w 3DMarku Vantage:

całkiem wysoki wynik w kategorii HD5870, najwyższy w PL na tej karcie, wynik będzie wyższy gdy obsadzę referenta Asusa

Wynik w 3DMarku 03:

W końcu po latach udało mi się go uruchomić…

Czemu tylko tyle? to był mały pretest, w celu poznania platformy i zrobieniu gotowych profili do 3DMarków, był to test MHz procesora oraz stabilności platformy. Pomimo, że procesor jest typowo bardzo średnim Gulfem, to platforma zachowywała się jak złoto. Kiedy już ustabilizowałem wszystko to azotu starczyło tylko na 2 porządne wyniki.